Na 20. schůzi senátu, která se koná v tomto týdnu, budeme projednávat problematiku nepříznívého demografického stárnutí populace, která je velmi aktuálním tématem i pro okolní Evropu.
Staráme se o své zdraví, máme skvělou zdravotní péči a dožíváme se tak vyššího věku. Naše populace i přes lehce zvýšenou porodnost a migraci stárne a dle predikcí ČSÚ bude v České republice žít v druhé polovině 21. století 2,5 krát více lidí nad 65 let než dětí.
Nejvýznamnější dopad bude mít stárnutí populace na důchodovou politiku a zdravotní a sociální péči a na daňovou zátěž pro lidi v produktivním věku.
Evropská komise představila soubor regulačních, finančních i politických nástrojů, které mohou členské státy využít pro své potřeby:
podpora rodičovství (lepší sladění rodinného a profesního života prostřednictvím přístupu ke kvalitní péči o děti)
podpora a posílení pozice mladších generací (rozvoj dovedností,lepší přístup na trh práce, cenově dostupné bydlení)
posílení pozice starších generací (zachování dobrých životních podmínek, související reformy a vhodná opatření na trhu práce a na pracovištích)
řízená legální migrace při současné péči o talenty v EU (pozornost je věnována regionům, kde se dopady demografických změn projeví úbytkem obyvatelstva a odlivem mozků, tj. kde mizí mladá a zejména kvalifikovaná pracovní síla)
Vláda uvedla, že deklarované cíle v oblasti řešení demografické změny jsou v souladu s národními snahami ČR o zlepšení fungování trhu práce, růst produktivity a udržitelnost veřejných systémů.
Jak vnímáte stárnutí populace a jeho řešení vy?